לצמוח מתוך כאב וקושי

שלום רב,

האמת מזמן לא כתבתי פוסט בבלוג. כזה מעומקי הלב והנשמה.

כמה חשוב להקשיב ללב וללכת אחריו ?

בימים האחרונים אני עוברת כל כך הרבה ביני לביני והגיע הזמן לחזור ולתקשר עם העולם ולכתוב מהגיגי ליבי.

שבוע הבא אני מוזמנת להרצות בהתנדבות במסגרת מועדון הסרט של המרכז הבינ"ל לבריאות, משפט ואתיקה של אוניברסיטת חיפה.

ההרצאה שלי "צחוק זה עניין רציני" מתוכננת אחרי הסרט פאץ' אדמס. למי שלא מכיר, יש המכנים אותו "אבי הליצנות הרפואית".

את הסרט הזה ראיתי לפני המון שנים אולם כחלק מההכנות להרצאה צפיתי בו שוב במוצאי שבת. והוא היווה עבורי תזכורת כמה חשוב להקשיב ללב וללכת אחריו.

לצמוח מתוך כאב וקושי
דר' פאץ' אדמס, התייתם בגיל צעיר, חווה משברים אישיים, סבל מבעיות נפשיות ואף אשפז עצמו מרצון בבית חולים פסיכיאטרי עקב מחשבות אובדניות.

שם בבית החולים לחולי נפש, במפגש האישי שלו עם המצוקות העמוקות של האחר הוא מגלה את כוחו המרפא של הצחוק. פאץ' מבין שכשהוא עוזר לאחרים הוא מתרחק מן הכאב האישי שלו. הוא מרשה לעצמו להיכנס לתפקיד "המשוגע" מתוך חמלה, הקשבה לזולת, קבלת האחר והשונה ללא שיפוטיות, אהבה ללא תנאי ואמפטיה אינסופית.

אף רופא או אח פסיכיאטרי באותו בית חולים לא הצליח להגיע או לגעת במטופלים כמו פאץ'. נהפוכו התנהגותו של הצוות הרפואי התאפיינה בחוסר הקשבה, חוסר רגישות ואף ציניות איומה כלפי השוהים בבית החולים.

לעומתם, פאץ' שבעצמו הגיע על רק מצוקה, לא מאבד את האנושיות שלו. ובכל אינטראקציה שלו הוא מצליח להביא אור ומזור למטופלים לעזור להם להתגבר על פחדים, התקפי פאניקה, תוקפנות ועוד.

לבחור בחיים וללכת אחרי הלב

החוויה הזו במסגרת האשפוז, מעצימה את פאץ' באופן אישי ואף מובילה אותו לבקש להשתחרר מבית החולים ולרשום את עצמו (למרות גילו "המופלג") ללימודי רפואה.

פאץ' מזהה או היכולת שלו לעזור לאנשים באופן אינטואיטיבי והוא רוצה ללמוד את מקצוע הרפואה על מנת לעזור לעוד אנשים בצורה מקצועית.

בתוך המסגרת התובענית, המסורתית והנוקשה של בית הספר לרפואה פאץ' מתקשה להבין את הלך הרוח של מוריו. פאץ' הולך נגד הזרם ונגד כל מה שמקובל. הוא מונחה על ידי האמת הפנימית שלו ולא זז ממנה מילימטר למורת רוחם של אנשי הסגל וחבריו לספסל הלימודים שאף מנסים להתנכל לו ולדאוג להדחתו מהלימודים.

הסיכון לעומת הסיכוי

פאץ' מוכן לסכן את ה-כ-ל כדי באמת לעזור לחולים. הוא אינו מחפש להבריא אותם או להציל אותם ממוות הוא מאמין שצחוק, מגע אנושי ואהבת אדם יכולים לחולל קסמים ובעיקר לשפר את איכות חייהם של החולים. הוא רואה את זה בבית החולים יום יום

במקום שהרופאים והאחיות נכשלים הוא נכנס לתמונה משחק, שר, רוקד, משתטה, מצחיק וצוחק עם החולים (קטנים כגדולים) ומצליח בקלות ובנינוחות ל"שכנע" אותם לאכול, לקבל זריקה, טיפול ועוד.

פאץ' יוצא בהתרסה נגד הממסד הרפואי הקר, המנוכר, המרוחק. הוא מוחא נגד המערכת שרואה את האדם כמחלה על גבי טופס רפואי, דוגלת אך ורק במתן תרופות, ביצוע בדיקות או ניתוחים. הוא נאבק במערכת שלמה הפועלת ממניעים כלכליים ואף מונעת טיפולים מאלו שאין ביכולתם לשלם עבורם וכדומה.

כל זה מוביל אותו להקים את "גזונטהייט" מוסד רפואי ללא כוונות רווח, המשלב כל דרך או שיטה שיכולה לשפר את איכות חייהם של החולים ללא תלות ביכולת שלהם לממן את הטיפול.

פאץ' מאמין בכל ליבו בדרכו, הוא מביא איתו (עד היום) התלהבות ותשוקה בוערת, הוא מצליח לסחוף אחריו עוד ועוד אנשים שמזדהים עם הרעיון שלו. והוא עדיין פועל להגשמת החלום שלו….עשרים וכמה שנים אחרי. הוא לא הרים ידיים. הוא יודע שזה מה שנכון ומדויק לעשות.

הסרט עשה לפאץ' ולחלומו שירות מצוין בכך שהעלה את המודעות לחשיבות של שילוב הליצנות הרפואית במסגרת בתי חולים. מן הסתם הסרט פרסם את הדמות המיוחדת הזו בכל רחבי העולם.

פאץ' עצמו טוען שהסרט שנעשה אודותיו מסלף את האמת.

לשמחתי הייתה לי הזכות הגדולה לפגוש את דר' פאץ' אדמס בכבודו ובעצמו כשביקר בישראל לפני מספר שנים. ראיתי את האיש בגודל טבעי ושמעתי את מה שיש לו לומר לעולם, בלשון המעטה , האיש שנוי במחלוקת ולו רק בגלל שיש לו חלום גדול, שעומד בניגוד לתפיסה הרפואית הקונבנציונאלית והוא מקדיש את כל חייו ומשאביו למימוש החלום – רק זה מרגש בפני עצמו.

הכל ידוע והרשות נתונה

בדיעבד כל כך ברור שמסלול החיים הזה של פאץ' כולל הכאב האישי הגדול שממנו הוא הגיע אל תוך עולם הרפואה, נקבע עבורו מראש כדי שהוא יוכל לעשות את מה שהוא עושה היום.

באיזה שהוא אופן אני מזדהה עם האיש הזה. יש לנו סיפורי חיים מאד שונים אבל יחד עם זאת די דומים, יש לנו חלומות משותפים ושנינו שילמנו מחירים לא פשוטים על הבחירות שעשינו בחיים.

בתוך עולם המטפלים אני נחשבת לנטע זר…למרות שעם תוצאות עבודתי בשטח קשה להתווכח…

קריאה לחזור הביתה

בסוף הסרט התחילו כמו שאומרים, ליפול לי אסימונים. הבנתי שבחודשים האחרונים אני חיה ופועלת בניתוק מן החלום האמיתי שלי (למעשה לא מתוך הקשבה אמיתית ללב שלי ולמשימת חיי) בתמימותי ובחיפושי אחר הדרך לממש את חלומי, אפשרתי ליותר מדי אנשים ויועצים להגיד לי מה ואיך לעשות והלכתי לי לאיבוד.

אז לוקחת לי עכשיו זמן להשתיק את הקולות והרעשים מבחוץ ולחזור להקשיב להלמות הלב שלי ולהדרכה הפנימית שלי ולחזור הביתה אל נילי כדי שאוכל להביא לעולם את המתנה שלי.

מתוך ידיעה שלכל חלום יש את הקצב שלו להתממש במציאות והעיקר לא לאבד את האמונה, התשוקה, ההתלהבות, השמחה, האופטימיות והרצון העז לעזור לכמה שיותר אנשים בעזרת המתנות הגדולות שניחנתי בהם.

על הזכות הגדולה לעזור לאחרים

מי שדואגת להזכיר לי את השליחות שלי כמעט מדי יום. זו מטופלת שלי לשעבר, לצורך העניין נקרא לה קסם.

ניתנה לי הזכות ללוות אותה ברגעים הכי אפלים בחייה. כשהיא חושבת לסיים את חייה כי הכאב שהיא חווה באותה עת הוא בלתי נסבל.

עברה יותר משנה מאז פגישתנו הטיפולית האחרונה. לאחר ש"קסם" קיבלה הרבה ידע אודות הצחוק, כלים וטכניקות כיצד לגייס את הצחוק בעיתות כאב, מצוקה או משבר. התהליך שעברנו יחד נעשה במסגרת תומכת, קשובה, אוהבת ומקבלת ללא תנאי עם אמונה שלמה שהיא יכולה לחיות את חייה אחרת.

מתוך הקשר האישי והאנושי הזה נולד הפרוייקט "מיומנה של מטופלת" – בו היא כותבת על הקסם שהיא מחוללת יום יום בחייה בזכות השימוש בצחוק !

אני שמחה היום להציג בפניכם את "קסם" ואת הפוסט הראשון בבלוג שלה. בוא היא תספר לכם אודות התהליך שהיא עברה וממשיכה לעבור. קסם משתפת כיצד הצחוק עוזר לה לחיות חיים מאוזנים, בריאים ונינוחים יותר (למרות כל האתגרים שבדרך). השיתופים של קסם יתפרסמו כאן אחת לחודש.

למעבר לפוסט הראשון של קסם לחצו כאן: http://nilidorhaella.com/?page_id=746

איך ליצור פריצת דרך וצמיחה אישית בכל מצב ?

ואם כבר מדברים על קושי וכאב או יותר נכון, על האפשרות לצמוח מתוכם, אז ומחר בערב יראיין אותי שמוליק שמואל, מורה ומטפל רוחני מפלורידה ארה"ב.

בשיחה המרתקת שתהיה לנו בנושא גם נעניק כלים ששימוש נכון בהם, יעזרו לך לא רק לעבור מצבים מאתגרים וקשים, אלא ליצור נקודת פריצה וצמיחה אישית מכל מצב!

אם עדיין לא נרשמת אני ממליצה בחום, הראיון מתקיים באינטרנט ללא תשלום אולם נדרשת הרשמה מראש בקישור הבא: https://www1.gotomeeting.com/register/407215761

כיצד לחשוב ולשמוח כל הדרך לבריאות שלמה ?

ביום רביעי ה-10.11.10 תהיה לי הזכות לדבר עם שתי רופאות קונבנציונליות (דר' דינה אייזן ודר' לילך מלצקי) שהקימו את סינפסות – שמאמינות בשיטות מאד לא קונבנציונליות לריפוי.

שתי הרופאות גילו משהו שלא מלמדים בבתי ספר לרפואה: עדיף להקדים תרופה למכה – יותר קל ויותר זול למנוע מחלות מאשר לרפא אותן! לא זו בלבד הן גם גילו איך כל אחד יכול לעשות את זה מאד בקלות ובחינם!

האמת שהן הולכות נגד המקצוע שלהן: כאשר השיטה שלהן תתפשט על פני כדור הארץ, רוב הרופאים יישארו בלי עבודה ויצטרכו להחליף מקצוע… אבל הבריאות הכללית יותר חשובה להן.

זאת הסיבה שהן החליטו להקדיש את חייהן לקידום בריאות אופטימית.

בשיחה האינטרנטית איתי הן יגלו 10 עקרונות של בריאות אופטימית וצעדים פשוטים שניתן לעשות כדי ליישם את העקרונות בחיים שלך, כך שתמנע ותרפא את עצמך ממחלות רבות!

ותנחשו מהו העקרון ה -3 (מקום גבוה בהחלט) ברשימת העקרונות לבריאות אופטימית? – לחייך בכל הזדמנות ולצחוק כמה שיותר!

בנוסף ל- 10 העקרונות, בשיחה הזאת ניתן כלים לבניית חיבורים (סינפסות) בין הגוף, הרגש והמחשבה ליצירת מחשבות אופטימיות ושמחות למען הבריאות הגופנית והנפשית ולמען חיים טובים ומוגשמים!

הראיון מתקיים באינטרנט בחינם אולם נדרשת הרשמה מראש בקישור המצורף:

http://www.laughtertherapy.co.il/thinkforyourhealth/

רוצה להצטרף לקבוצת מטפלים נועזת פורצת דרך ?

אם גם אתה מגיע מאחד מתחומי הטיפול ורוצה לשלב את הצחוק ככלי בעבודה שלך. אם הסיפור של פאץ' מדבר אליך ואתה מוכן לצעוד בדרך טיפולית שאינה שגרתית או מקובלת.  אם זיהיתי את הפוטנציאל של הצחוק לסייע לאנשים החווים קושי ומצוקה קשה מתוך מה שקסם כתבה על התהליך שלה.

אני מזמינה אותך כבר עכשיו להירשם למפגש חשיפה לקראת פתיחת קורס יסודות יוגה צחוק ככלי טיפולי שיתקיים ביום חמישי הקרוב ה-11.11.10 בתל-אביב.

http://www.laughtertherapy.co.il/introduction-workshop/

לחיות את החלום שלך !

ולסיום, תוך כדי כתיבת פוסט זה, נזכרתי באגדה של האינדיאנים על העכביש. איך זה שחוץ מהעכביש כל מי שנוגע בכורים נתפס ברשתו של העכביש ? האינדיאנים גורסים שמי שלא טווה את הרשת שלו, ומנסה לצעוד בדרך שאחרים סוללים או מכתיבים עבורו, סופו ליפול ברשת.

במילים אחרות, זוהי אחריות של כל אחד לטוות את רשת החלומות שלו ולצעוד בה בבטחה ובאמונה שלמה, מתוך התלהבות, שמחה, תשוקה בוערת, אהבה עצמית ונתינה משמעותית לזולת !

אחרי הכל אנחנו פה כדי להיות בטוב, לחיות בטוב, לעשות טוב ! כל אחד ואחת בדרך המיוחדת שלו ושלה.

להשתמע בפוסט הבא,

שלכם מכל הלב,

נילי דור האלה


תגובות

לצמוח מתוך כאב וקושי — 14 תגובות

 1. baנשמע מדהים..וככ פשוט…יש לי הרגשה שלא סתם התחברתי אלייך לאחרונה..תודה!!!

 2. תודה רבה אורלי,
  מודה לך על החיבור.
  אין לי ספק שהחיוך, הצחוק והאופטימיות יוצרים רקמה אנושית אחת הרמונית ומבריאה 🙂
  שלך
  נילי דור האלה

 3. תודה לך נילי על הנושא שבחרת הפעם,
  זה מתאים בדיוק ל"כפתור האדום" שלי כרגע,
  ואמש הוזמנתי ע"י חברה לערב" צחוקי בנות"
  שממש גרם לי לצאת מהצדפה העגומומית אל זריחת השמש,
  והכל בזכות הצחוק.

 4. אכן לצחוק יש נטייה להזיז עננות כבדה ולהחזיר את אורה המחמם של השמש !
  כל שנדרש זה לזכור את זה בימים אפורים ופשוט לצחוק
  תבורכי
  נילי דור האלה

 5. נילי יקרה,
  ריגשת אותי עד דמעות במילותייך בפוסט הזה, בעיקר שמחה בשבילך שחזרת הבייתה לנילי כי במובן מסויים והמהותי ביותר, המרחב הכי נכון והכי בטוח הוא המרחב שנמצא בבית שבלב שלנו, גם ואפילו באותם מצבים שהלב מרוסק…
  ועל המשקל הזה, לכל אחד הדרך הייחודית שלו להתמודד עם האתגרים בחיים. ובעצם ההתמודדות שלנו אנחנו נותנים לאחרים. כל אחד לוקח את הדברים שהוא יכול לקחת בזמן שלו ולפעמים הדרך לקחת היא ע"י נתינה, זה בעצם מה שעשה דר' פאץ' אדמס וגם מה שאת עושה בהמון נחישות והתמדה.
  לפעמים רק לראות את האדם שמתמודד, לאפשר לו את המרחב שלו בלי לשפוט, גם אם הוא נופל הוא בעצם הדבר היחידי שנחוץ לאותו בן אדם כדי שיקום על רגליו ויתמודד בכוחות עצמו, כי לפעמים צריך קודם ליפול כדי שאפשר יהיה לקום, וזה בעצם בשבילי הנס הגדול שבכל העניין כולו….
  כמו תמיד מאד מאד מודה לך,
  חיבוק מכל הלב,
  שלך – אורנה

 6. אורנה היקרה
  תודה לך כתמיד על המעורבות, השיתוף המרגש והמלמד, העושר שאת מביאה מתוך ההתנסות שלך, ההבנות והתובנות והאומץ לדבר בגילוי לב על החוויות שאת עוברת.
  תבורכי חיבוק
  נילי

 7. הי הי נילי
  שמחתי לקרא את שכתבת. מאד מדבר לליבי ולמצבי הנפשי.הייתי מעונינת לדעת אם את מקימת סדנא באזור חיפה או הקריות הנוגעת בנושא. אשמח לשמוע על כך
  תודה אירית

 8. היי אירית

  תודה על פנייתך (ושמחתי כבר לשוחח איתך גם בטלפון).

  כאמור האפשרויות להיעזר על ידי הם כדלקמן:

  באופן פרטני – אימוני צחוק (ניתן לקיים טלפונית / דרך סקייפ / פגישות אישיות).

  באופו קבוצתי – אחת לתקופה יש לנו סדנא לקהל הרחב הקרובה תתקיים בת"א ביום שלישי ה-7.12.10 בשעות 17:00-21:00. ההרשמה החלה וכדאי להיזדרז ולשריין מקום.

  אשמח ללוות אותך באופן אישי,

  בברכה מחוייכת
  שלך
  נילי דור האלה

  לפרטים נוספים יש ליצור קשר עם המשרד שלנו: 04-8323708

 9. אין כמוך נילי!
  מדויקת, מרגשת, ומביאה לעולם כל כך הרבה אנרגיות טובות 🙂
  היתה לי זכות גדולה ללמוד ממך ולראות אמנית בפעולה!

  פאץ' אדאמס, קודם הסרט ואח"כ האדם (שהיה בביקור בארץ לפני כמה שנים)
  השפיעו עלי עמוקות, והוא דמות מנהיג אמיתית עבורי,
  השראה ללכת עם האמת שלי, היוצאת מהלב, ולהגשים: להפוך את החלום לגשמי.
  תודה גדולה,
  אסנת

 10. אסנת היקרה
  תודה על המילים המרגשות.
  אכן מנהיג מעורר השראה 🙂
  אני חושבת שזו גדולתו, הליכה אחרי הלב והאמת – זה פשוט סוחף !
  חיבוק ולהתראות ביום חמישי
  שלך
  נילי

 11. תודה על המידע המעניין והחשוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *