לפני…ואחרי…

שלום רב,

לפני…ואחרי

מכירים את התמונות של לפני … ואחרי…לפני החתונה ואחרי…לפני הדיאטה ואחרי…לפני הגירושין ואחרי… ממש אפשר לראות את ההבדלים !

ככה יוצא לי לחוות את הלקוחות שלי (מטופלים ותלמידים כאחד). לפני שהם צוחקים (או בוכים) מתוך קושי וכאב ואחרי שהם משתחררים, נרפים וצומחים מתוכו.

לאחר מכן הם חווים תחושת הסיפוק מהתוצאות שהם משיגים – ותחושת ההצלחה מפריצות דרך מרחיקות לכת שמתחוללים בחיים האישיים, המקצועיים והעסקיים שלהם שגם נשמרות לאורך זמן.

בסוף הפוסט הזה מחכה לכם מתנה ייחודית שתעניק לכם עוד היום כלים מעשיים שיעזרו לכם לחולל פריצות דרך בעבודתכם הטיפולית ובחיים בכלל.

הפעם אני רוצה להביא לפניכם מספר דוגמאות מעוררות השראה של לקוחות שאחרי מפגש אחד או סדרת מפגשים קצרה – חוללו שינויים מרחיקי לכת בחייהם האישיים.

תיאור מקרה 1: המטרה – לצחוק ולשמוח !

לפני – לא צוחקת.

ויקטוריה, הגיעה אלי כשהיא מדווחת שהיא לא צחקה עשרים שנה. מסתבר שכל פעם שהיא הייתה מתחילה לצחוק היא הייתה חווה התקף חזק של שיעול. הרעש של השיעול שנלווה אל הצחוק גרם לה לחוסר נוחות ואי-נעימות היא הייתה מפסיקה לצחוק. במפגש שלנו, בו היא ביקשה להיפרד לשלום מן השיעול, פתחתי בפניה עוד אופציה. הסברתי והדגמתי את הקשר בין צחוק לשיעול. והזמנתי אותה לצחוק. תוך עשרים שניות ויקטוריה החלה להתגלגל מצחוק  וכך היא צחקה ללא הפסקה קרוב ל-20 דקות.

אחרי – לא מפסיקה לצחוק ומאמנת אחרים לחיות מתוך אושר !

וכך היא כתבה מיד אחרי המפגש: למדתי – שיטות חדשות של אימון, התאמנתי – הייתה לי הזדמנות לקדם את עצמי, נפתחתי – היה מרחב פתוח ומקבל, דיברתי- הייתה לי הזדמנות להשתתף, השתעלתי ונשארתי– עדיין מביכות אותי התגובות של האנשים, צחקתי בקול רם כמה דקות בלי שאף אחד יעיר לי, שאני עושה רעש, …. פעם ראשונה חוויתי את ההבדל שמישהו צוחק איתי ולא עלי

מאז ויקטוריה לא מפסיקה לצחוק ולא עסוקה במה חושבים עליה. יתרה מזו, היא מנהלת בית ספר לאימון אנשים לחיים מתוך שמחה ואושר! ואף פרצה עם עבודתה למדינות שמעבר לים !

תיאור מקרה 2: המטרה -לשנות אורח חיים !

לפני – תירוצים ודחיינות

עדית, בשנות החמישים לחייה, אשת מקצוע מבריקה ומוכשרת ביותר מתחום הטיפול. מורה רוחנית בחסד. הגיעה אלי (בחשדנות משהו) אבל בהצהרה שהיא רוצה לעשות שינוי באורח חייה. עדית תיארה את רצונו להכניס לסדר יומה פעילות גופנית סדירה (שחייה) ועקב היעדר משאבים (מצב אמיתי) אינה מרשה לעצמה להירשם למרכז ספורט. "שנתיים התחרבשתי עם הרצון להתחיל לשחות, מול החשש להתחייב לקאנטרי לשנה שלמה ולגלות שאני מסבסדת אותם מבלי לנצל את השירות". עשרים דקות של "טנגו", צעד קדימה למה כן להירשם (חשיבות הבריאות)  לשני צעדים אחורה, למה לא להירשם. (כסף ושאר תירוצים יצירתיים) עדית קיבלה החלטה לרשום את עצמה לבריכה העירונית.

אחרי – מחוייבות לניהול יומיומי של אורח חיים בריא

למחרת היום היא נרשמה.  וכך היא כתבה לי לא מזמן: מאז, כבר שלוש שנים, אני שוחה חמש פעמים בשבוע (מי שיצא פראייר זה הקאנטרי, לא אני). ושהאימון, מפגש אחד ויחיד, הדהים אותי בעוצמה שלו, באפקטיביות שלו, וחוץ מזה גם היה כיף ונורא מצחיק.  עדית חידשה את המנוי ושילמה כבר 3 פעמים ברצף. היא אגב, ממשיכה לעשות שינויים מבורכים באורח חייה (כמו תזונה ועוד) גם כשלכאורה המציאות הפיננסית "לא מאפשרת" שינוי בסדר העדיפות ושחרור התרצת הנפוצה הביא לשינוי המבורך.

תיאור מקרה 3: המטרה – לקבל את גופי ולאהוב את עצמי !

לפני – אל תיגע בי…אני שמנה !

רויטל, אישה בשנות השלושים המאוחרות לחייה הגיעה אלי כשהיא מתמודדת עם תחושות אשמה סביב האכילה שלה ודימוי גוף נמוך. אני רוצה ללמוד לצחוק עם ועל הבטן שלי היא אמרה. היא סיפרה בכאב שהיא אפילו לא מאפשרת לבן זוגה האהוב לגעת בבטן שלה כי היא כל כך נבוכה ומתביישת בה. כמובן שהזמנתי אותה לשחק ולצחוק עם "הכאב" והיא נענתה בחיוב.

אחרי – קבלה עצמית ואינטימיות

למחרת הגיעה מייל מרגש, "הגעתי הבייתה ובן זוגי המתין לי ושיתפתי אותו….ויחד התחבקנו מרגישים את הצחוק המתגלגל ומהיום אני מרשה לו למשמש יותר…וזה אפילו מרגיש לי מאוד מאוד מחבר אליו…."

תיאור מקרה 4: המטרה – לעשות מה שנכון עבורי !

לפני – חוסר יכולת להציב גבולות, תחושות אשמה ואי נעימות

איתן, גבר בשנות השלושים לחייו, אדם מופנם מטבעו. בתחילת השיחה היה חסר אנרגיה, ולא הצליח לראות פתרון לבעיה שהציקה לו – סיום קשר שלא התאים לו. עזרתי לאיתן למקד את הבעיה האמיתית והזמנתי אותו לצחוק. להפתעתו, הוא פרץ בצחוק מתגלגל שהיה בלתי ניתן לעצירה.

אחרי – הצבת גבולות והרגשה טובה

בתום הטיפול הוא כתב לי – יצאתי עם חיוך מאוזן לאוזן והרגשה של קלילות בכל הגוף. התמלאתי אנרגיות והתחלתי לדבר עם אנשים מסביבי. כאילו שהצחוק המיס את המחום הפנימי שהיה לי. גם כשניגשתי לפתור אותה בעיה ספציפית – זה עבר בקלות בהשווה למקרים דומים בעבר. עכשיו אני לוקח את הצחוק איתי לכל מקום. היום איתן בזוגיות ונעזר בצחוק כדי להתמודד עם האתגרים שלו בקשר.

תיאור מקרה 5 – המטרה – לחייך, פשוט לחייך !

לפני – זעופה וכועסת וממש תקועה ומיואשת

נטע, אישה בשנות השישים המאוחרות לחייה, שחוותה רצף של אירועים טרגיים בחייה. הגיעה זעופה וכועסת. כל פניה חרושות קמטי כעס. שפתיה קפוצות. אישה נאה שהמבט הזועם הופך אותה לנוקשה ומכוערת. וכל שהיא מבקשת זה להחזיר את החיוך לפניה.

אחרי – חיוך קטנטן

בתום המפגש הראשון, קו השפתיים שינה כיוון. נטע מופתעת משהו החלה לחייך. ההצלחה הקטנה הזו עודדה אותה והפיחה בה תקווה. היא הצטרפה לסדרת מפגשים שבמהלכם החלה גם להתגלגל מצחוק (למרות הסקפטיות וחוסר האמונה הבסיסית שלה שזה אכן יכול לקרות לה – זה פשוט קרה !)

השינוי כל כך מפחיד…אבל מחיר התקיעות כבד שבעתיים !

הכל נמצא בתנועה כל הזמן. הכל משתנה. ויחד עם זאת, הדבר שהכי מפחיד את בני האנוש הוא שינוי. אנשים מוכנים לשלם מחיר יקר ולו רק כדי לשמר את המוכר והידוע ולא להיכנס לאזורי האי-נוחות (אחרי הכל מי מבטיח לי ש"שם" יהיה יותר טוב?!). מי שעוסק בטיפול, ייעוץ, הנחיית קבוצות, אימון מכיר את ה"קושי" הזה ממקור ראשון (כל איש מקצוע הוא קודם כל בן אדם) ומכיר את זה מתהליכי הליווי של אחרים שמבקשים לעשות שינוי בחייהם.

מטפלים ומטופלים כאחד, הרבה פעמים מוותרים על הזכות ליהנות ולשמוח ולחיות באופן מלא. אנשים מפחדים ממה חושבים עליהם או מה יגידו עליהם והם נוהגים באופן מרצה והם עצמם אינם מרוצים. אנשים נתקעים בתוך שמירת טינה לאורך זמן, זועמים ומתלוננים וכך הופכים את חייהם וחיי הסובבים אותם לסיוט מתמשך ובנוסף מרעילים את גופם. אנשים שמים את הטיפול בעצמם ובגוף שלהם בעדיפות נמוכה ומשלמים את מחיר החולי, אנשים שונאים את הגוף שלהם ומפסידים את היכולת ליצור קשר אינטימי, חם קרוב ואוהב.

לפני השינוי האפשרות שתהיה באמת הטבה לעיתים נראית בלתי אפשרית. ויחד עם זאת, המצב כואב. מטריד. מכעיס. מציק. מפחיד. מעיק. ובעיקר תוקע ! תוקע אותך באותו המקום ולא מאפשר לך לנוע קדימה, לא מאפשר לך לגדול, לא מאפשר לצמוח ולהביא את עצמך לידי מימוש אמיתי.  היעדר שינוי מנציח את הקושי והכאב ומחמיר את המצב לאורך זמן.  זוהי כאמור קרקע פוריה להתפרצות מחלות, צלילה לדיכאון, סבל, היעדר סיפוק, שמחה והנאה מן החיים.

אז מה יותר מפחיד לשמר את הקיים או לשנות ולהשתנות ?

שינוי מוביל להקלה, לסיפוק ולחוויה של הצלחה !

זה נשמע אולי הזוי. אבל לפעמים 20 דקות זה כל מה שצריך כדי לחולל את השינוי. אנשים מופתעים מן המהירות שהצחוק עובד , אבל אחרי שהם מעיזים לצחוק את הכאב והקושי – מתחולל הקסם. יש פריצת דרך. מתחילה הצמיחה. זה מרגש. זה משחרר, זה מקל, זה ממריץ, זה מלהיב, זה קסום וזה בעיקר מהנה !

והחדשות הטובות, הכלי הזה מסייע לך ולמטופלים, נועצים, מונחים, מתאמנים שלך – בעת ובעונה אחת.

יש דברים שחיוני שלכל אחד מאיתנו, במיוחד לנו המטפלים באחרים, יהיה זמין בארגז הכלים שלנו ! וזה הצחוק !

אז למה לחכות.. ?

לקוחות רבים (מטפלים או מטופלים) מגיעים אלי, אחרי שעברו תהליך ארוך של כאב, סבל, ייסורים, עד לכדי ייאוש. אחרי שהם חווים את העבודה עם הצחוק ואת ההשפעה המיידית שלו – כמעט תמיד עולה השאלה – נילי, איפה היית לפני חמש, שש או עשר שנים.

תמיד יהיו כאלה שבוחרים להמשיך ולסבול. כבודם במקומם מונח.

איך זה עובד אצלך? האם גם אצלך קיים פחד משינוי ויחד עם זאת ציפיה שמחר הכל יהיה אחרת?

אני עשיתי שינוי בחיי האישיים, המקצועיים והעסקיים – ואת זה אני מלמדת היום אחרים !

עד לפני 6 שנים טיפלתי באנשים בדרכים "הרגילות". לא הצלחתי לסייע ללקוחות שלי לעשות שינויים כל כך משמעותיים בפרקי זמן כל כך קצרים ובצורה כל כך יעילה. אחרי שלמדתי טכניקות שונות ומגוונות של תרפיית צחוק ואף ניסיתי אותם ברגעי הקושי והכאב בחיי שלי גיליתי את עוצמת הכלי. החיים של כל מי שמגיע אלי ומוכן להשתמש בצחוק לצאת מהתקיעות, להתגבר על הכאב, להיפרד לשלום מן הקושי, כבר לא אותם חיים אחרי מפגש אחד או סדרת מפגשים קצרה מאד. השינוי שעשיתי בחיי הבהיר לי חד משמעית שהכל אפשרי !

חיי השתנו ללא היכר ברמה האישית, המקצועית והעסקית מאז שהכנסתי את השימוש בצחוק באופן מודע אל תוך חיי  – חיי המטופלים שלי השתנו ללא היכר מאז שהצחוק הפך להיות חלק בלתי נפרד מן החיים שלהם.

ואם זה קרה לי זה יכול לקרות גם לך וגם למטופלים שלך!

רוצה ללמוד איך להוביל תהליכי שינוי במהירות ובהנאה צרופה ?

וזה עבד לא רק בשבילי – הרבה מאוד תלמידים שלי עשו את הדרך ומובילים את המטופלים שלהם בדרך לשינוי.

אם ברצונך לשים סוף לסבל שלך או/ו של המטופלים שלך – אפשר להתחיל כבר היום. יצרתי בשבילך מדריך מעשי שיעזור לך ולמטופלים שלך ליצור חיים בריאים מאוזנים ואופטימיים. המדריך מכיל ידע תיאורתי קצר והרבה כלים מעשיים (!) בעזרתם ניתן לצחוק ולצלוח את האתגרים של החיים בקלות ובמהירות שלא הכרת קודם וגם לעזור לאחרים לעשות זאת!

להורדת המדריך חינם הקליק על הקישור הבא: www.laughtertherapy.co.il

כפי שנאמר, הכאב הוא בלתי נמנע אבל הסבל הוא בחירה. הצחוק מפרק את הכאב ומנטרל את הסבל אחת ולתמיד גם אצל המטופל וגם אצל המטפל!

מנגנון הצחוק הטבעי ניתן לנו כדי להניע אותנו בהנאה קדימה. צחוק אמיתי הוא כלי שחרור, ריפוי והעצמה, מעשי, פשוט, יעיל קל לשימוש – ופריצות בצחוק עושות פריצות דרך בכל תחומי החיים!

כל שינוי לטובה,

שלכם,

נילי דור האלה

נ.ב. ביום חמישי הקרוב (18.11.10) אני מראיינת אחד האנשים המדהימים שפגשתי, שעשה את השינוי בחיים שלו בעזרת צחוק ועוזר לאחרים לעשות זאת. ג'ף גורדון – ליצן רפואי ומורה לליצנות רפואית, מפתח שיטה שעוזרת להיגמל מסמים ומאלכוהול. אנחנו נדבר על גילוי הליצן הפנימי כדרך לשמחת חיים. הראיון ניתן בחינם, אך יש צורך להרשם בקישור הבא: http://www.laughtertherapy.co.il/innerclown

נ.נ.ב אם אתה מכיר מטפלים שהנושא יעניין אותם – שלח אליהם את הקישורים (או את הקישור לפוסט זה) – הם בוודאי יודו לך על כך.


תגובות

לפני…ואחרי… — 2 תגובות

 1. היי נילי יקרה,
  תודה רבה על הפוסט המרגש. תמיד תמיד נופלים לי עוד אסימונים ותובנות אחרי קריאת מאמרים שאת כותבת. והפעם, הגיונית, אימון אחד או סדרת אימונים ושימוש בצחוק לא באמת משנים את הכאב, או את האתגרים שאיתם אנחנו מתמודדים. אבל, וזה האבל הגדול, האתגרים לא משתנים ונשארים במקומם, כך גם הבעיות, אבל אנחנו משתנים. אנחנו מסתכלים על הדברים אחרת, ממקום רגוע ומאוורר יותר. כשמסתכלים על משהו כואב מתוך כאב, הסבל רק גדל ונתקעים עם זה. כשמסתכלים על משהו כואב ממקום רגוע ושלו, אין לחץ ומתח, אין פחד, וכך הראייה היא אחרת, הראייה היא מלאה ולא חסומה, רואים את התמונה כולה, ולכן הפחד מתגמד, הקיבעון כבר לא קיים ויש מרחב גדול לפעולה, הגוף לא מכווץ הנשימה עמוקה, בקיצור עולם אחר שאותו אני חווה על בשרי כל הזמן…. 🙂
  חיבוק גדול ותודה גם על הסיפורים…
  שלך – אורנה

 2. אורנה יקרה
  תודה רבה על השיתוף, התובנות, את מדגימה כל פעם, שזה לא מספיק להבין בראש, אלא יש חשיבות לתרגול ואימון. ומי שעושה זאת בפועל זוכה לחוויות ולתוצאות שאת מדברת עליהם.
  חיבוק שלך
  נילי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *