"צער הוא המחיר שאנו משלמים כדי לזכות באהבה…"

אתמול בבוקר קיבלתי מייל מצער. אחת הנשים המשמעותיות ביותר בחיי, דר' אנט גודהארט מורתי הדגולה לתרפייה ואימון צחוק נפטרה ממחלת הסרטן.

הייתה לי הזכות הגדולה ללמוד אצלה, להתאמן איתה, לצחוק איתה, לבכות איתה, לקבל ממנה הדרכה מקצועית צמודה. לפני מספר שבועות ראיינתי אותה בסמינרשת מיוחד שקיימנו על חשיבות הרגשות בחיינו. 

היא נשמעה ונראתה כל כך חיונית ונמרצת. תיכננתי לדבר איתה שוב לקראת קבוצה שאני פותחת והשהיתי את הפנייה שלי. והנה אתמול גיליתי שהיא כבר לא איתנו. עד כמה החיים נזילים וזמניים וברי חלוף וכמה חשוב לחיות ולמצות ולחגוג כל רגע עד תום ולא לדחות דברים למחר-כך…..

אנט ציטטה לא פעם את מלכת אנגליה שאמרה לאחר אסון התאומים, ש"צער הוא המחיר שאני משלמים כדי לזכות באהבה" אחרי הכל, ברגעים הכי כואבים ומצערים שלנו אנו מגלים גם כמה אהבה, חמלה, תמיכה ואמפטיה יש לנו בעולם הזה. ".

אז למרות הצער הגדול שאני חשה כעת וההתמודדות עם האובדן הגדול של מורת דרך חשובה בחיי. ליבי גם מלא אהבה והוקרת תודה לאחת הנשים החכמות, פורצות דרך, משמעותיות, אמיצות, מעוררות השראה, אותנטיות, מלאות כרימון שזכיתי להכיר בחיי !

כתלמידה מסורה של אנט האזנתי להרצאות שלה לעיתים תכופות. האחרונה שהקשבתי לה הייתה (כמה סמבולי) על אובדן, צחוק ודמע. כאילו הכנה מוקדמת לחדשות העצובות שהייתי עתידה לקבל דווקא עליה. לא הספקתי להיפרד מאנט כמו שהייתי רוצה. לכן החלטתי להקדיש לה את הפוסט הזה ולהביא את "תקציר" ההרצאה הזו בפניכם. 

אני מכירה כל כך הרבה אנשים שמנסים לעצור את הדמעות ונמנעים ממגע עם עצב, צער או יגון עמוק, והמחיר שהם משלמים בבריאות שלהם הוא כל כך כבד. לאנט היה מסר כל כך חשוב בתחום שאני רוצה להעביר אותו הלאה

לשם כך כתבתי את המאמר "אובדן, צחוק ודמע" בהשראת ההרצאה של אנט, כדי לחשוף אתכם לידע חשוב וחיוני שיכול להציל חיים או לפחות לטייב אותם.

לקבלת המאמר מלאו את הפרטים שלכם כאן והמאמר בדרך אליכם:


דואר אלקטרוני *
שם *

 

ובניגוד לאמירה השגורה, אני מאחלת לכם שתדעו צער. כי הוא חלק מן החיים ותמיד טומן בחובו גם מתנות גדולות שנסתרות מן העין.

שלכם

נילי דור האלה

.


תגובות

"צער הוא המחיר שאנו משלמים כדי לזכות באהבה…" — 16 תגובות

 1. נילי יקרה,
  החיבורים האמיצים והעמוקים ביותר וגם החזקים ביותר בין בני אדם הם החיבורים סביב כאב, עצב ויגון בגלל שעוצמת הרגשות שבהם היא הגדולה מכולם. אחריהם החיבורים הרגילים והשגרתיים סביב שמחות כאילו ואחרות. לכן דווקא ממקום של כאב עמוק נוצרים לפעמים הקשרים הכי משמעותיים שלנו וזו סיבה אחת טובה ללמה הכאב והצער גם תורמים לנו מאד.
  אחת התשובות של דר' אנט ללמה היא צוחקת הייתה שלצחוק זה נפלא והיא לא מפספסת שום הזדמנות לצחוק. את המשפט הזה אהבתי ואימצתי ממיזמן מאחד הסרטונים הטיפוליים שלה עם טרי……
  משתתפת בצערך ושולחת חיבוק חם ואוהב.
  שלך – אורנה   

 2. תודה רבה אורנה.

  זה מדהים כמה מיילים זורמים אלי דווקא היום גם מאנשים כמוך שיש איתם הכרות עמוקה וגם אנשים זרים שמגלים חמלה ואמפטיה והמון אהבה. כמו שנאמר זה המחיר שמשלמים והרווח הוא האהבה שמקבלים שעוזרת לנו לעבור את הרגעים הקשים הללו.

  חיבוק ענק

  נילי

 3. משתתפת בצערך מעומק נשמתי,אני מאוד מבינה אותך כשמאבדים מישהוא קרוב ולא מספיקים להגיד הכל או ללמוד עוד משהוא ,אפילו שלעולם לא יהיה לנו מספיק ממנו.אני שולחת לך המון חיבוקים וצחוק כדי לפחות במעט להעביר לך את הרגעים הקשים

 4. האזנתי לסמינרשת האחרון עם אנט, קוראת חלק מהפוסטים שלך.
  דוקא דברי הצער והכאב נתנו לי את האומץ להשתתף לשתף ולהודות

 5. נילי יקרה
  איתך בבכי ובצחוק
  כאב וצער הם חלק בלתי ניפרד מהחיים יחד עם הצחוק והשימחה ואני מאחלת לך (ולכולנו)מכל הלב שלא תדעי צער ושהמתנות מהצער יתחלפו מהנאה והוקרת תודה על כל מה שיש לך ועל כל רגע מהחיים…

 6. משתתפת בצערך ותפקידך להמשיך את דרכה בצחוק…

 7. תודה רבה למזל, בלה, סמדר ותמי.
  אכן אצטער, אבכה, אצחק, אשמח ואודה על הטוב שנתנה וקיבלתי ממנה – מתחייבת להמשיך את דרכה !
  שיהיה לכן יום נעים
  נילי

 8. שמעתי את ד"ר גודהארט בהרצאתה.היה מעניין, מעשיר ותורם להבנת הרגשות.
  אני מקווה שתוכלי, יחד עם מאמינים אחרים בתורתה להמשיך ולהעמיק בדרכה.
  שלא תדעי עוד צער.

 9. תודה רבה שרה. זו ההתחייבות שלי להמשיך את דרכה ! ולהפיץ את התורה בכל רחבי העולם

  וכך יהי זכרה באמת ברוך

  שלך

  נילי

 10. נילי יקרה,
  בעיניים שלי את כבר ממשיכה את דרכה של דר' אנט גודהרט וצועדת בדרכה בזכותה ובזכותך, בעיקר בגלל האמונה הגדולה של שתיכן בדרך הזו. והאמונה הזאת פשוט סוחפת עוד המון אנשים אחריך, אחריכן, להשתמש בכלים האלו.
  ובעצם הכל בכוח האהבה. האהבה היא הכוח המניע הגדול והחזק ביותר, כי כמו שאת אומרת האהבה היא ההוויה שלנו.
  חיבוק אוהב מכל הלב,
  שלך – אורנה

 11.   , ,  כואב מאד לאבד נשמה שאנו אוהבים מוקירים מעריכים , שליוותה את מסענו בחיים הללו לתקופת מה,
  , ,  החיבור הוא מעבר לגוף הוא אין סופי , למזלנו חקוקים בנו הזיכרונות של הדרך במסע המשותף, אפשר להתחבר מעבר לגוף .
  , נקודות עוצמת האובדן ,הצחוק והכאב  גם חקוקות  בנו ,
  אתמול אמרתי לנשמה יקרה מאד שאני שמחה שזכיתי לראות ולהכיר אותו בעולם הזה ,
  באמת זכית נילי
  תודה לך
  חיבוק מהנשמה @אורלין,  

 12. תודה אורלין ותודה גם לכל אלה שבחרו לשלוח תגובות אישיות ותנחומים ישירות למייל שלי. זה מרגש אותי מאד. ומחזק אותי בימים מאתגרים אלו.
  שלכם באהבה
  נילי

 13. את כל כך צודקת אם לא נחווה צער לא נחווה שמחה. לפעמים רואים אנשים ששמתקשים לעזוב את הצער שלהם ולהתקדם . קדימה וכולאים את עצמם בין מחשבות שליליות ועצובות לתקופה ארוכה. מה היית ממליצה לאנשים אלו, איך להתגבר על הרגשות השליליים ולאפשר לשמחה להיכנס לחייהם למרות מה שקרה.

 14. היי סבטה,
  שאלה מעולה. בעיני אין רגשות שליליים או רגשות חיוביים. יש רגשות אנושיים. נועדנו לחוות את כולם. אנחנו מתייקים אותם כטובים או רעים. כי הם משוייכים לאירועים נעימים או לאירועים לא נעימים בחיינו. לא צריך "להתגבר" בסך הכל אנו מתבקשים לאפשר לעצמנו להיות פתוחים ולקבל כל רגש בברכה, כולל גם את ההתנגדות להרגיש, עד שנסכים באמת להרגיש. ואז הכל נמצא בזרימה טבעית כמו שנועדנו להיות.
  מאחלת לך לזרום עם מה שהחיים מזמנים ולקבל את כל מגוון הרגשות בחמלה
  שלך
  נילי דור האלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *